• Prokare'yi sosyal medyada takip et

TR | EN
Haberler

EV SİNEMA SİSTEMLERİ

20/06/2018

Hızla gelişen ve hayatın her alanına yayılan teknoloji, günlük yaşantınızı kolaylaştıran çözümler sunarken, lüks ihtiyaçları da beraberinde getiriyor. Büyük boyutlarda yüksek görüntü kalitesi sunan televizyonlar, devasa projeksiyon perdeleri, çoklu dağıtım sistemleri, profesyonel ses sistemleri, evlerimizin salonlarını birer eğlence merkezine dönüştürüyor. Bu bileşenlerin en yoğun kullanıldığı alan olan “Ev Sinema Sistemleri”; büyük ekran ve yüksek kalitede ses donanımına sahip salonların cazibesine kapılan pek çok kişinin ilgisini üzerinde topluyor. Ancak bu sistemden doğru bir şekilde yararlanmak ve kusursuz hizmet almak isteyen kişilerin doğru ekipmanlara sahip olması gerekiyor. Bu yazımızda “Ev Sinema Sistemi alırken, nelere dikkat etmeliyiz?” sorusuna yanıt arayacağız.

EVİNİZ SİSTEME UYGUN MU?

Salonunuza kuracağınız Ev Sinema Sistemi’nin çeşidini belirleyecek en önemli kriter, bu sistem için ayıracağınız mekanın büyüklüğü ve yerleşim şeklidir. Ancak unutulmamalıdır ki; Ev Sinema Sistemi’nin genel olarak yerleşim düzeni hemen hemen aynıdır. Bu nedenle sistemi kurmadan önce yapmanız gereken ilk iş, alacağınız cihazları sanal olarak evinizde yerleştirmektedir.Mekanın boyutları isteğe göre değişebilir ama ideal olanı; 6m x 4m dikdörtgen şeklinde, kolon, kiriş, kapı ve pencere benzeri girinti-çıkıntısı olmayan kutu biçimindeki mekanlardır. Akustik de yine bu sorunun yanıtları içerisinde aranacak bir diğer detaydır. Başlı başına bir uzmanlık gerektiren akustik konusu için ana kuralları bilmemiz yeterlidir. Bunun için tavan yüksekliği çok fazla olmamalı, odadaki eşya oranı olabildiğince düşük tutulmalıdır.

BÜTÇENİZİ BELİRLEYİN

Bazen çok para harcamak, çok iyi bir sisteme sahip olmanız için yeterli olmayabilir. Çok para harcayarak kurduğunuz bir sistem, beklediğiniz performansı vermeyebilir. Bunun yerine profesyonellerden yardım alarak birbirine uyumlu cihazlardan oluşan fakat daha az para harcanmış bir sistemle de iyi sonuç elde edebilirsiniz. Bu nedenle Ev Sinema Sistemi kurmadan önce ilk olarak bütçenizi belirlemeli ve birbirine uyumlu cihazları seçmelisiniz.

ÜRÜNLERİ MUTLAKA DENEYİN

Katalog ve broşürlerdeki cihaz özelliklerini detaylı bir şekilde incelemeyi ihmal etmeyin, ancak son kararı vermek için bu kriter bir ölçü olmamalı. Alacağınız cihazı mutlaka deneyin. Satın almayı planladığınız sistemi size dinletebilen, marka veya satıcıları tercih edin. 

RİCEİVER’IN SİSTEM İÇİN ÖNEMİ

Piyasanın en hareketli olduğu alanların başında kuşkusuz görsel teknolojiler gelmektedir. Ev Sineması ile ilgili teknolojik ürünler, yaklaşık bir yıllık periyotlarla yenilenmektedir. Satın alma öncesi yapacağınız araştırmada alacağınız cihazların bu konudaki son teknoloji desteklediğinden emin olmalısınız. Bu kapsamda Ev Sinema Sistemleri’nde dikkat etmeniz gereken başlıca şey, ürün kurulumun beyni olan A/V Receiver’ın olup olmamasıdır. Bu cihaz sisteminin “kalbi” niteliğindedir. AV Ricever’lar, DVD oynatıcınızdan gelen ses ve görüntüyü size daha yüksek kalitede ulaştırır.

HOPARLÖRLER

Ön sağ ve sol hoparlörler ekranın her iki yanına, mümkünse birbirinden yeterince uzak ve köşelerde olmalıdır. Merkez hoparlör genellikle TV’lerin üzerinde yer almaktadır. Arka hoparlörler, ön hoparlörler gibi yer hoparlörleri sehpa gibi yükselticilerin üzerine konulmalıdır. Hoparlör diziliminde dikkat edilmesi gereken en önemli kriter; ön, arka ve merkez hoparlörlerin oturma konumundaki izleyicilerin kulak hizasında olmalarıdır.

SES CİHAZLARININ YERLEŞİMİ

Ana cihazların (DVD player, receiverv.b.) uzaktan kumandaların görüş alanında olmasına dikkat edilmelidir. Cihazların üst üste konması durumunda en altta en büyük ve en ağır cihaz (bu genellikle receiver’dır) olmalıdır. Ancak yine de cihazların,fun sisteminin daha düzgün çalışabilmesi ve cihaz ömrünün kısalmaması için üst üste konmadan yerleştirilmesinde fayda vardır. Ayrıca tüm ses ve görüntü üreten cihazlar mutlaka kapalı olmayan havalandırmalı bir ortamda bulunmalıdır.

GÖRÜNTÜ SİSTEMİ

Ev Sinema Sistemleri’nde tercih edilen görüntü kaynağı; isteğe, bütçeye ve mekanın boyutlarına göre değişiklik gösterir. Oturma grubunun karşısında duvar kullanılacağı için duvarın düz ve girintisiz olması, projeksiyon perdesi veya plazma monitör açısından çok önemlidir.Duvarınız belirtilen kriterlere uymuyorsa yere konulacak sehpalı büyük ekran TV’ler de kullanılabilir. Işık önemlidir. İyi bir izleme ortamı yaratabilmek için mekanın karartılması, pencerelerin kalan ışık geçirmeyen perdelerle kapatılması gereklidir. Odanın aydınlatma ayarı “dimmer” kullanılarak yapılmalı ve ışık kaynağı olarak aplik veya abajur gibi aydınlatma ekipmanları tercih edilmelidir.